Významné dny "výživy" v říjnu

Světový den výživy

16. 10.

"Světový den výživy vznikl dříve a a to roku 1979, poprvé byl však slaven za 2 roky. V tento den bychom si měli připomenout stálý problém nedostatku potravy v některých rozvojových zemích, kde často na hlad a podvýživu umírají zejména děti a s tím spojený další problém, který je opačný a týká se ""vyspělé"" části světa - obezitu, přejídání se a nezdravá strava, kterou trpí jak dospělí a samozřejmě i jejich děti, neboť stravování je základní potřebou a dítě nejčastěji získává návyky od svých rodičů. "

Mezinárodní den proti McDonald's

16. 10.

"Mezinárodní den proti McDonald's je součástí Světového dne výživy. Řetězce rychlého stravování McDonald's mají všichni zařazeny v ""kolonce"" nezdravé výživy. Stravování v těchto řetězcích vede k obezitě a obezita vede k různým nemocem. I zde platí pravidlo, že nic se nemá přehánět a ruku na srdce - kdo si v životě nedal hamburger. Zároveň je pravdou, že sítě McDonald's pořádají různé akce po celém světě, kdy část své tržby věnují na dobročinné akce."

Mezinárodní den kuchařů

20. 10.

"Mezinárodní den kuchařů patří komu jinému než všem kuchařům ať už profesionálním nebo ""kuchtíkům"", které vaření prostě baví. V tento den se konají různé akce spojené s vařením, pečením, smažením a vše co se kuchyně týče. Konají se i dobročinné akce, kdy výtěžek ze zakoupených jídel, dezertů a ostatních pokrmů, je věnován na charitu."

Jak oslavit tento den?

Navštivte nějakou restauraci nebo kavárnu a vychutnejte si tam nějaké skvělé jídlo. Můžete také navštívit restauraci, kterou jste nikdy předtím nezkusili a objevit nové chutě.

Uvařte si něco doma! Pokud máte rádi vaření, můžete si na Mezinárodní den kuchařů připravit nějaký speciální pokrm, který jste nikdy předtím nezkusili, nebo se pokusit připravit nějakou tradiční kuchyni z jiné země.

Pozvěte si přátele nebo rodinu na večeři. Mezinárodní den kuchařů je skvělý čas na to, abyste se sešli s přáteli a rodinou a užili si společného stolu.

Navštivte nějaký kulinářský kurz nebo workshop. Mnoho kuchařských škol a kulinářských institucí pořádá speciální akce na oslavu Mezinárodního dne kuchařů, které slouží k podpoře rozvoje kuchařských dovedností.

Podělte se o své oblíbené recepty na sociálních sítích. Můžete sdílet své oblíbené recepty s ostatními a podpořit tak rozvoj kulinářských dovedností mezi svými přáteli a sledujícími.

Podpořte místní restaurace a kuchaře. Mezinárodní den kuchařů je také skvělý čas na to, abyste navštívili nějaké místní restaurace a kuchaře a podpořili tak místní ekonomiku.

Zajímavosti o tomto dni

Každoročně je pro tento den vybráno téma, které reflektuje aktuální trendy a výzvy v oblasti gastronomie. Například téma pro rok 2021 bylo "Chutě světa", které se zaměřilo na rozmanitost kuchyní z celého světa.
Kuchařství je jednou z nejstarších a nejvíce uznávaných profesí v historii lidstva. Mnoho slavných osobností, jako například Julia Child, Gordon Ramsay, nebo Jamie Oliver, se proslavilo jako špičkoví kuchaři a podporují rozvoj této profese po celém světě.

vedoucí školní jídelny
Mgr. Gabriela Mencová